TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-35BN
DTS20F19-35BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-35BN.pdf
Availability of DTS20F19-35BN
QUANTITY
DTS20F19-35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-35BN
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-35BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-35BN
Related LinksDTS20F, DTS20F19-35BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-35BN Details Description
Related parts for DTS20F19-35BN
FUSE GLASS 500MA 220VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 92MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SOLDERING TIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf