TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-35HB
DTS20F19-35HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F19-35HB.pdf
Availability of DTS20F19-35HB
QUANTITY
DTS20F19-35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-35HB
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-35HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-35HB
Related LinksDTS20F, DTS20F19-35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-35HB Details Description
Related parts for DTS20F19-35HB
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
YAGI DIRECTIONAL ANTENNA 15 DBI datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TSD-M SAC-BIT ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf