TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-35SD
DTS20F19-35SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F19-35SD.pdf
Availability of DTS20F19-35SD
QUANTITY
DTS20F19-35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-35SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-35SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-35SD
Related LinksDTS20F, DTS20F19-35SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-35SD Details Description
Related parts for DTS20F19-35SD
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RCPT MALE 5POS PNL MNT .3M LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf