TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-11PE-LC
DTS20F21-11PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-11PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DTS20F21-11PE-LC.pdf
Availability of DTS20F21-11PE-LC
QUANTITY
DTS20F21-11PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-11PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-11PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-11PE-LC
Related LinksDTS20F21, DTS20F21-11PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-11PE-LC Details Description
Related parts for DTS20F21-11PE-LC
IC PCI-EXPRESS/BUS BRIDGE 176BGA datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT563F datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 140MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf