TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39BA
DTS20F21-39BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
DTS20F21-39BA.pdf
Availability of DTS20F21-39BA
QUANTITY
DTS20F21-39BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39BA
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39BA
Related LinksDTS20F, DTS20F21-39BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39BA Details Description
Related parts for DTS20F21-39BA
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.9MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf