TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39HA
DTS20F21-39HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F21-39HA.pdf
Availability of DTS20F21-39HA
QUANTITY
DTS20F21-39HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39HA
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39HA
Related LinksDTS20F, DTS20F21-39HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39HA Details Description
Related parts for DTS20F21-39HA
IC COMPARATOR HS DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf