TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39HE
DTS20F21-39HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F21-39HE.pdf
Availability of DTS20F21-39HE
QUANTITY
DTS20F21-39HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39HE
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39HE
Related LinksDTS20F, DTS20F21-39HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39HE Details Description
Related parts for DTS20F21-39HE
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 4W 15V 7MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0 DEG GRY/YELLOW datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASE NAT 10.5" 40LB datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf