TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39JB
DTS20F21-39JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-39JB.pdf
Availability of DTS20F21-39JB
QUANTITY
DTS20F21-39JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39JB
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39JB
Related LinksDTS20F, DTS20F21-39JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39JB Details Description
Related parts for DTS20F21-39JB
FIXED IND 330NH 35MA 850 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 250' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AA datasheet.pdf