TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39PB-LC
DTS20F21-39PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
DTS20F21-39PB-LC.pdf
Availability of DTS20F21-39PB-LC
QUANTITY
DTS20F21-39PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39PB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39PB-LC
Related LinksDTS20F21, DTS20F21-39PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39PB-LC Details Description
Related parts for DTS20F21-39PB-LC
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BACKSHELL 9POS 60DEG METAL PLAS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 400W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100' NM TNCM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf