TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-41SE-LC
DTS20F21-41SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-41SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
DTS20F21-41SE-LC.pdf
Availability of DTS20F21-41SE-LC
QUANTITY
DTS20F21-41SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-41SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-41SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-41SE-LC
Related LinksDTS20F21, DTS20F21-41SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-41SE-LC Details Description
Related parts for DTS20F21-41SE-LC
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
33UF 35V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf