TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-21HE
DTS20F23-21HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-21HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F23-21HE.pdf
Availability of DTS20F23-21HE
QUANTITY
DTS20F23-21HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-21HE
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-21HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-21HE
Related LinksDTS20F, DTS20F23-21HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-21HE Details Description
Related parts for DTS20F23-21HE
RELAY MONITOR 3PHASE 208-480V datasheet.pdf
INTERFACE DIAL GAUGE/SMA PLUG datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 5M 18/3 PVC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 48TFBGA datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
1.8−15V Output DC/DC Converters datasheet.pdf