TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-21HE
DTS20F23-21HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-21HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F23-21HE.pdf
Availability of DTS20F23-21HE
QUANTITY
DTS20F23-21HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-21HE
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-21HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-21HE
Related LinksDTS20F, DTS20F23-21HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-21HE Details Description
Related parts for DTS20F23-21HE
CONN HEADER 27POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG04G/AF04/AFE04T datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 BLACK datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf