TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-21PA-LC
DTS20F23-21PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-21PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN
Datasheet Download
DTS20F23-21PA-LC.pdf
Availability of DTS20F23-21PA-LC
QUANTITY
DTS20F23-21PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-21PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-21PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-21PA-LC
Related LinksDTS20F23, DTS20F23-21PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-21PA-LC Details Description
Related parts for DTS20F23-21PA-LC
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-C-430-I1) datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 58POS datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 66MHZ 28TSOP datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
IGBT 1200V 100A 405W INT-A-PAK datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf