TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-21SD
DTS20F23-21SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-21SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F23-21SD.pdf
Availability of DTS20F23-21SD
QUANTITY
DTS20F23-21SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-21SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-21SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-21SD
Related LinksDTS20F, DTS20F23-21SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-21SD Details Description
Related parts for DTS20F23-21SD
CONN HEADER .100 SNGL STR 2POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
ELECTRODE UNDERWATER DUAL 20M datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 56PF P2G datasheet.pdf