TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-53BB
DTS20F23-53BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
DTS20F23-53BB.pdf
Availability of DTS20F23-53BB
QUANTITY
DTS20F23-53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-53BB
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-53BB
Related LinksDTS20F, DTS20F23-53BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-53BB Details Description
Related parts for DTS20F23-53BB
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7946 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 60.1MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TXRX PHY 10/T100 3.3V 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf