TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-53HC
DTS20F23-53HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-53HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F23-53HC.pdf
Availability of DTS20F23-53HC
QUANTITY
DTS20F23-53HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-53HC
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-53HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-53HC
Related LinksDTS20F, DTS20F23-53HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-53HC Details Description
Related parts for DTS20F23-53HC
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 17A DPAK datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM POWERSO10 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf