TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-53SB
DTS20F23-53SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-53SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F23-53SB.pdf
Availability of DTS20F23-53SB
QUANTITY
DTS20F23-53SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-53SB
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-53SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-53SB
Related LinksDTS20F, DTS20F23-53SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-53SB Details Description
Related parts for DTS20F23-53SB
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC SMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD123 datasheet.pdf