TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-53SD-LC
DTS20F23-53SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-53SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
DTS20F23-53SD-LC.pdf
Availability of DTS20F23-53SD-LC
QUANTITY
DTS20F23-53SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-53SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-53SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-53SD-LC
Related LinksDTS20F23, DTS20F23-53SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-53SD-LC Details Description
Related parts for DTS20F23-53SD-LC
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf