TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-55BE
DTS20F23-55BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-55BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DTS20F23-55BE.pdf
Availability of DTS20F23-55BE
QUANTITY
DTS20F23-55BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-55BE
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-55BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-55BE
Related LinksDTS20F, DTS20F23-55BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-55BE Details Description
Related parts for DTS20F23-55BE
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.515" UNIV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 20POS datasheet.pdf