TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-55PC
DTS20F23-55PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F23-55PC.pdf
Availability of DTS20F23-55PC
QUANTITY
DTS20F23-55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-55PC
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-55PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-55PC
Related LinksDTS20F, DTS20F23-55PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-55PC Details Description
Related parts for DTS20F23-55PC
IC DETECTOR VOLT 3.7V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FUSE 400A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf