TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-24PC-LC
DTS20F25-24PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-24PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
DTS20F25-24PC-LC.pdf
Availability of DTS20F25-24PC-LC
QUANTITY
DTS20F25-24PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-24PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-24PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-24PC-LC
Related LinksDTS20F25, DTS20F25-24PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-24PC-LC Details Description
Related parts for DTS20F25-24PC-LC
SPONGE SOLDER IRON 2" X 2.6" datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG FREE HANGING V-0 3CKT datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWIVEL BREAKAWAY 7/8" datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG SLATE 100' datasheet.pdf