TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-43PB
DTS20F25-43PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-43PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F25-43PB.pdf
Availability of DTS20F25-43PB
QUANTITY
DTS20F25-43PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-43PB
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-43PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-43PB
Related LinksDTS20F, DTS20F25-43PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-43PB Details Description
Related parts for DTS20F25-43PB
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1GKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 MIDGET 10PK datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CABLE SHEATH FAULT LOCATOR datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf