TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-4AB
DTS20F25-4AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-4AB
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN
Datasheet Download
DTS20F25-4AB.pdf
Availability of DTS20F25-4AB
QUANTITY
DTS20F25-4AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-4AB
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-4AB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-4AB
Related LinksDTS20F, DTS20F25-4AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-4AB Details Description
Related parts for DTS20F25-4AB
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf