TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W11-5BN
DTS20W11-5BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W11-5BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DTS20W11-5BN.pdf
Availability of DTS20W11-5BN
QUANTITY
DTS20W11-5BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W11-5BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W11-5BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W11-5BN
Related LinksDTS20W, DTS20W11-5BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W11-5BN Details Description
Related parts for DTS20W11-5BN
FIXED IND 12UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOUSING 11POS .100 W/O RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 14POS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf