TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W11-98PB
DTS20W11-98PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W11-98PB
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W11-98PB.pdf
Availability of DTS20W11-98PB
QUANTITY
DTS20W11-98PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W11-98PB
Internal Part NumberEIS-DTS20W11-98PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W11-98PB
Related LinksDTS20W, DTS20W11-98PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W11-98PB Details Description
Related parts for DTS20W11-98PB
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSSING 11.5" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf