TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W11-99PA
DTS20W11-99PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W11-99PA
Brief Description
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W11-99PA.pdf
Availability of DTS20W11-99PA
QUANTITY
DTS20W11-99PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W11-99PA
Internal Part NumberEIS-DTS20W11-99PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W11-99PA
Related LinksDTS20W, DTS20W11-99PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W11-99PA Details Description
Related parts for DTS20W11-99PA
LED ORANGE 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 100POS datasheet.pdf