TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-4HA
DTS20W13-4HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-4HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W13-4HA.pdf
Availability of DTS20W13-4HA
QUANTITY
DTS20W13-4HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-4HA
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-4HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-4HA
Related LinksDTS20W, DTS20W13-4HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-4HA Details Description
Related parts for DTS20W13-4HA
IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 17.3UH 1.7A 95 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC 214AB datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HIGH CURRENT M 40A S datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
26500 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 100V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf