TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-18AD
DTS20W15-18AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-18AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
DTS20W15-18AD.pdf
Availability of DTS20W15-18AD
QUANTITY
DTS20W15-18AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-18AD
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-18AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-18AD
Related LinksDTS20W, DTS20W15-18AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-18AD Details Description
Related parts for DTS20W15-18AD
FIXED IND 470UH 500MA 1.46 OHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=75CM ENCL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH M/F BASIC 5131501604 datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED AMBER 4LCC SMD datasheet.pdf
9P M R/A 370 GR/CLIP 370PF datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf