TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-18JE
DTS20W15-18JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-18JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-18JE.pdf
Availability of DTS20W15-18JE
QUANTITY
DTS20W15-18JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-18JE
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-18JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-18JE
Related LinksDTS20W, DTS20W15-18JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-18JE Details Description
Related parts for DTS20W15-18JE
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW LLDS datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 1A ROLL LEVR 125V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.3A 147 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 14MM datasheet.pdf
IC SHIFT/STORE BUS 8STAGE 16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf