TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-18PB
DTS20W15-18PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-18PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W15-18PB.pdf
Availability of DTS20W15-18PB
QUANTITY
DTS20W15-18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-18PB
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-18PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-18PB
Related LinksDTS20W, DTS20W15-18PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-18PB Details Description
Related parts for DTS20W15-18PB
IC RESET MONITOR 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
BLOCK DIVIDING ORANGE datasheet.pdf
TERM SGL LEVEL TS35 25A PA OG datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERMINAL HSG F MOTOR HAN 10 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 1.5A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DSUB R/A STB 37POS SOCKET datasheet.pdf