TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-19HD
DTS20W15-19HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-19HD
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W15-19HD.pdf
Availability of DTS20W15-19HD
QUANTITY
DTS20W15-19HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-19HD
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-19HD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-19HD
Related LinksDTS20W, DTS20W15-19HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-19HD Details Description
Related parts for DTS20W15-19HD
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DEMUX UHS 1:2 NONINV 6-MCRPAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR W/DRAIN HOLE datasheet.pdf
RES 2.70 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
R/W HEAD W/10M CABLE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf