TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-19JC
DTS20W15-19JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-19JC
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-19JC.pdf
Availability of DTS20W15-19JC
QUANTITY
DTS20W15-19JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-19JC
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-19JC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-19JC
Related LinksDTS20W, DTS20W15-19JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-19JC Details Description
Related parts for DTS20W15-19JC
TERM BLOCK PCB 3POS 15.00MM GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 22.3A 3 MOHM TH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf