TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-19PC
DTS20W15-19PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-19PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W15-19PC.pdf
Availability of DTS20W15-19PC
QUANTITY
DTS20W15-19PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-19PC
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-19PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-19PC
Related LinksDTS20W, DTS20W15-19PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-19PC Details Description
Related parts for DTS20W15-19PC
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVDC QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 3.50/21/180F 3.2SN OR datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf