TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-19SD
DTS20W15-19SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-19SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-19SD.pdf
Availability of DTS20W15-19SD
QUANTITY
DTS20W15-19SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-19SD
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-19SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-19SD
Related LinksDTS20W, DTS20W15-19SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-19SD Details Description
Related parts for DTS20W15-19SD
IC COMPARATOR R-R 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG ULDO LEVEL SHIFT 16USMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.0MH 2.0A SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2118 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG SLATE SHLD 500' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SI50122-A5 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf