TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W17-6PA-LC
DTS20W17-6PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W17-6PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN
Datasheet Download
DTS20W17-6PA-LC.pdf
Availability of DTS20W17-6PA-LC
QUANTITY
DTS20W17-6PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W17-6PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W17-6PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W17-6PA-LC
Related LinksDTS20W1, DTS20W17-6PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W17-6PA-LC Details Description
Related parts for DTS20W17-6PA-LC
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HISIDE PWR SWITCH 2CH PDSO-20 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 2.5MM 6POS R/A datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 8POS DIP 24V datasheet.pdf