TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W19-32SB
DTS20W19-32SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W19-32SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W19-32SB.pdf
Availability of DTS20W19-32SB
QUANTITY
DTS20W19-32SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W19-32SB
Internal Part NumberEIS-DTS20W19-32SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W19-32SB
Related LinksDTS20W, DTS20W19-32SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W19-32SB Details Description
Related parts for DTS20W19-32SB
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EL7630IWTZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
KIT DEV CSR8610 MONO HS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf