TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-11PC
DTS20W21-11PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-11PC
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W21-11PC.pdf
Availability of DTS20W21-11PC
QUANTITY
DTS20W21-11PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-11PC
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-11PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-11PC
Related LinksDTS20W, DTS20W21-11PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-11PC Details Description
Related parts for DTS20W21-11PC
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT FBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
CABLE TIE GROMMET CINCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDM 9EMPO140T140O T&G datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf