TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-11SE-LC
DTS20W21-11SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-11SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DTS20W21-11SE-LC.pdf
Availability of DTS20W21-11SE-LC
QUANTITY
DTS20W21-11SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-11SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-11SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-11SE-LC
Related LinksDTS20W21, DTS20W21-11SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-11SE-LC Details Description
Related parts for DTS20W21-11SE-LC
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMD2 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF COVER 11POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF C TYPE datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLR datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf