TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-16BN
DTS20W21-16BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-16BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DTS20W21-16BN.pdf
Availability of DTS20W21-16BN
QUANTITY
DTS20W21-16BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-16BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-16BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-16BN
Related LinksDTS20W, DTS20W21-16BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-16BN Details Description
Related parts for DTS20W21-16BN
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER DL 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 3.4KVAC QC TERM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 51 OHM 24DRT datasheet.pdf