TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-16HE
DTS20W21-16HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-16HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W21-16HE.pdf
Availability of DTS20W21-16HE
QUANTITY
DTS20W21-16HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-16HE
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-16HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-16HE
Related LinksDTS20W, DTS20W21-16HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-16HE Details Description
Related parts for DTS20W21-16HE
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 7.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
KIT DEV FOR 89HPES3T3 datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf