TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-35SD-LC
DTS20W21-35SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-35SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT
Datasheet Download
DTS20W21-35SD-LC.pdf
Availability of DTS20W21-35SD-LC
QUANTITY
DTS20W21-35SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-35SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-35SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-35SD-LC
Related LinksDTS20W21, DTS20W21-35SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-35SD-LC Details Description
Related parts for DTS20W21-35SD-LC
VARISTOR 216V 100KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 10MM datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES 2.71M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED RED 12V SLDR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 630VDC datasheet.pdf