TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-41SB
DTS20W21-41SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-41SB
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W21-41SB.pdf
Availability of DTS20W21-41SB
QUANTITY
DTS20W21-41SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-41SB
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-41SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-41SB
Related LinksDTS20W, DTS20W21-41SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-41SB Details Description
Related parts for DTS20W21-41SB
RES SMD 0.56 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf