TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W23-55BN
DTS20W23-55BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W23-55BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DTS20W23-55BN.pdf
Availability of DTS20W23-55BN
QUANTITY
DTS20W23-55BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W23-55BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W23-55BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W23-55BN
Related LinksDTS20W, DTS20W23-55BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W23-55BN Details Description
Related parts for DTS20W23-55BN
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 380 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER BALLAST 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf