TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-19JE
DTS20W25-19JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-19JE.pdf
Availability of DTS20W25-19JE
QUANTITY
DTS20W25-19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-19JE
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-19JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-19JE
Related LinksDTS20W, DTS20W25-19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-19JE Details Description
Related parts for DTS20W25-19JE
CAP FILM 0.36UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M40 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf