TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-20AN
DTS20W25-20AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-20AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-20AN.pdf
Availability of DTS20W25-20AN
QUANTITY
DTS20W25-20AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-20AN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-20AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-20AN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-20AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-20AN Details Description
Related parts for DTS20W25-20AN
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
70W 2X 24V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
POWER SUPPLY UNIT NPN/PNP AVAIL datasheet.pdf
10M 2.0KW POWER CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 45 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf