TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24HD
DTS20W25-24HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-24HD.pdf
Availability of DTS20W25-24HD
QUANTITY
DTS20W25-24HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24HD
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24HD
Related LinksDTS20W, DTS20W25-24HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24HD Details Description
Related parts for DTS20W25-24HD
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201A datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 3V BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 400A 3TOWER datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf