TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24HE
DTS20W25-24HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-24HE.pdf
Availability of DTS20W25-24HE
QUANTITY
DTS20W25-24HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24HE
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24HE
Related LinksDTS20W, DTS20W25-24HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24HE Details Description
Related parts for DTS20W25-24HE
GROMMET 0.187" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CABLE CAT5 SFTP PATCH BLUE 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.249 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 31VC SOD57 datasheet.pdf
DEMO ZL8801 4-PHASE DC/DC CTRLR datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf