TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24HE
DTS20W25-24HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-24HE.pdf
Availability of DTS20W25-24HE
QUANTITY
DTS20W25-24HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24HE
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24HE
Related LinksDTS20W, DTS20W25-24HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24HE Details Description
Related parts for DTS20W25-24HE
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH datasheet.pdf