TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24SA
DTS20W25-24SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-24SA.pdf
Availability of DTS20W25-24SA
QUANTITY
DTS20W25-24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24SA
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C