TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24SD-LC
DTS20W25-24SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-24SD-LC.pdf
Availability of DTS20W25-24SD-LC
QUANTITY
DTS20W25-24SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24SD-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-24SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24SD-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-24SD-LC
FIXED IND 33UH 2.2A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
RP CON 12 HD LIF SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 530MA 839 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.24A 24 MOHM TH datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE datasheet.pdf
MICRO 21C P /33 WHT 18" datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD 14BIT 250M ADC AD9683 datasheet.pdf
1500UF 200V 35X80MM 105C 5000H datasheet.pdf